אבי קילאזי לוגו עליון

מה ההבדל בין קופת גמל לקרן פנסיה?

קופות גמל וקרנות פנסיה הן שני סוגים של תוכניות פרישה המשמשות בישראל, אך פרטיהן שונים. קופות הגמל פועלות בדרך כלל כמו ביטוח לאומי.

קרנות פנסיה, הידועות גם כתוכניות פנסיה מוצעות על ידי מעסיקים וממשלות, בדרך כלל מספקות קצבת פרישה למשתתפים השווה לחלק מהכנסתם. ישנם כמה הבדלים באופן התרומות וכיצד הכספים מצטברים; ההבדלים המשמעותיים ביותר מבוססים על אופן תשלום ההטבות.

קופת גמל

קופת גמל היא קרן פנסיה המנוהלת על ידי הממשלה. בדרך כלל חובה, לעתים קרובות ממומנים באמצעות מסים הן על ידי המעסיק והן על ידי תרומות לעובדים. ממשלות קובעות את הכללים לגבי משיכות, כולל גיל מינימלי וסכום משיכה.

אם משתתף מת, בן זוגו ותלוייו ששרדו יוכלו להמשיך למשוך תשלומים. בניגוד למערכת הביטוח הלאומי, עובדים בקופת גמל משלמים לעתים קרובות רק לחשבון הפנסיה שלהם, ולא לחשבון קבוצתי.

חברי קופות הגמל יכולים להוציא חלק מהטבות הפרישה שלהם, בדרך כלל בשליש או ברבע מהדרך, בסכום חד פעמי מראש. יתרת ההטבות מחולקות בתשלום חודשי. הטיפול במס של משיכות חד-פעמיות משתנה, אך בדרך כלל, רק חלק מהמשיכות הגושיות של קופת הגמל פטורות ממס. תשלומי קרנות הפנסיה ממוסים.

קרן פנסיה

תוכנית פנסיה היא תוכנית פרישה שבה מעסיק, ולעתים קרובות העובדים, תורמים למאגר כספים שהוקצו לטובת העובדים. הכספים מושקעים מטעם העובדים, והרווחים על ההשקעות מסייעים לממן את חיי העובדים עם פרישתם. בניגוד לגמל, קרן פנסיה מנוהלת בדרך כלל על ידי מעסיק, לא על ידי הממשלה.

קרנות פנסיה מסוימות עשויות לאפשר למשתתפים בודדים לבחור השקעות וסכומי תרומה, בעוד שלרוב קופות הגמל יש תרומות חובה והשקעות המנוהלות באופן מרכזי. בניגוד לביטוח לאומי, חלק מחשבונות קופות הגמל מוחזקים בשמות פרטיים, ולא מחולקים לחשבון קרן נאמנות אחד.

עם הפרישה, חברי קרן פנסיה יכולים להוציא כמה מההטבות שלהם כפי שהם רוצים בסכום חד פעמי, אם כי הדבר הנפוץ יותר הוא לקבל תשלומים חודשיים.

במובן מסוים, היתרונות של קרן פנסיה דומים יותר לקצבה שנתית, בעוד היתרונות של קופת גמל מציעים הרבה יותר גמישות בתשלום. ההבדל העיקרי הנוסף טמון באופי החובה של כל קופות הגמל.

 אבי קילאזי מתכנן פיננסי וסוכן פנסיוני
אבי קילאזי מתכנן פיננסי וסוכן פנסיוני

בעל רשיון מטעם משרד האוצר בעל ניסיון עשיר בתחום הביטוח והפיננסים.מתמחה בתכנון פנסיוני עבור שכירים עצמאים וחברות בע"מ ובניהול סיכונים עבור משפחות

עלייה בהכנסה מניעה את הביקוש לשירותים פיננסיים בכל מדרגות ההכנסה
השאירו לי פרטים
ואחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן